Academy of Management
Leadership Directory
Home
Board of Governors
Committees & Task Forces
Publications
Headquarters
Professional Divisions
----------------------
Careers
Communication, Digital Technology, and Organization
Conflict Management
Critical Management Studies
Diversity, Equity, and Inclusion
Entrepreneurship
Health Care Management
Human Resources
International Management
Management Consulting
Management Education & Development
Management History
Management, Spirituality and Religion
Managerial and Organizational Cognition
Operations and Supply Chain Management
Organization & Management Theory
Organization Development & Change
Organizational Behavior
Organizational Neuroscience
Organizations & The Natural Environment
Public & Nonprofit
Research Methods
Social Issues in Management
Strategic Management
Strategizing Activities and Practices
Technology & Innovation Management
Affiliated and Associated Societies
----------------------
Academia de Ciencias Administrativas
Africa Academy of Management
Asia Academy of Management
Australia & New Zealand Academy of Management
Eastern Academy of Management
Southwest Academy of Management
The Fellows of the Academy
Turkish Academy of Management
ONE - Organizations & The Natural Environment
Division Chair
Name:
Martina K. Linnenluecke
Address:
U. of Technology Sydney
UTS Business School
University of Technology Sydney (UTS)
28 Ultimo Road
Ultimo, Sydney, NSW 2007
AUSTRALIA
Division Chair-Elect
Name:
Nardia Haigh
Address:
U. Massachusetts
College of Management
100 Morrissey Blvd
Boston, MA 02125
UNITED STATES
Division Program Chair
Name:
Sara B. Soderstrom
Address:
University of Michigan
Organizational Studies/PitE
749 Dennison
Ann Arbor, MI 48109
UNITED STATES
Division Program Chair-Elect
Name:
Kai N. Hockerts
Address:
Copenhagen Business School
Dalgas Have 15
Frederiksberg, Copenhagen 2000
DENMARK
Past Division Chair
Sukhbir Kaur Sandhu
- University of South Australia
0061883020735
Division Treasurer
Ajith Venugopal
- Texas A&M International University
Division Program Team
Maoliang Bu
- Nanjing University
Division Program Team
Kevin Chuah
- Northeastern University
Division PhD Team
Melissa Gutberlet
- Kedge Business School, France
Division Impact Team
Katrin Heucher
- University of Groningen
Division PhD Team
Joana Huaman
- Universidad Del Desarrollo
Division Impact Team
Rita Nascimento
- Nova School of Business and Economics
Division Program Team
Junghoon Park
- Loyola Marymount University
(845) 270-8612
Division Impact Team
Franz Wohlgezogen
- University of Melbourne
Division Membership Team
Julian Barg
- Ivey Business School
Division Membership Team
Maritza Espina
- Sustainability, Ethics, & Entrepreneurship Society
(787) 564-8886
Division Membership Team
Rosalie Luo
- Ivey Business School
Division Membership Team
Sara B. Soderstrom
- University of Michigan
Division Communications Team
Lucrezia Nava
- Bayes Business School, City University of London
Division Communications Team
Diana Trujillo
- University of Los Andes
Division Communications Team
Haitao Yu
- University of Macau
(076) 668-3699
Division Awards Team
Elisa Alt
- King's College London
Division Awards Team
Walker Ray Dornisch
- University of Connecticut
Division Awards Team
Todd Schifeling
- Temple University
(215) 204-4206
Division Teaching Team
Stuart A. Allen
- Robert Morris University
Division Teaching Team
Georg Reischauer
- WU Vienna
Division Teaching Team
Divya Singhal
- GOA INSTITUTE OF MANAGEMENT, GOA, INDIA
(992) 291-0939
Division Internationalization/Integration Team
Christina Bidmon
- Copernicus Institute of Sustainable Development, Utrecht University
Division Internationalization/Integration Team
Nancy E. Landrum
- Munich Business School
X
All fields are required
*
Your name:
*
Your email:
*
Subject:
*
Message:
Send me a copy of this email
Cancel
Send email
Close this window